Zavolajte nám 0915 440 054

Úloha hry v kognitívnom vývine vášho dieťaťa
bábätko spí s mojkáčikom

23. mája 2023

BabyRaptor

Úloha hry v kognitívnom vývine vášho dieťaťa

Každý rodič, či už nastávajúci alebo zabehnutý, dúfa, že ich dieťa bude šikovné, vnímavé a prejavujúce záujem o učenie nových vecí. Ako ale taký záujem u vášho dieťaťa vyvolať? V tomto článku sa dozviete akou dôležitou súčasťou vývinu je rodičovská pozornosť a vymýšľanie aktivít, či hier pre vaše deti.

V prvom rade by sme si mali povedať, čo to taký kognitívny vývin vôbec je. Ide o akýsi rozvoj schopností, medzi ktoré radíme napríklad pozornosť, vnem, pamäť, uvažovanie, rozhodovanie, jazyk alebo schopnosť riešiť problémy.

Správny vývin ale závisí od viacerých faktorov, vrátane prostredia, v ktorom dieťa vyrastá, akú dostane pozornosť od rodiča a v akej forme. Výsledkom bude spôsob akým si vybuduje schopnosť sociálnej interakcie alebo všeobecne so svetom navôkol neho.

Vôbec jedným z prvých podnetov, na ktoré dieťa reaguje je rodičovský hlas. Ak sa rozprávate s bruškom maminky, dieťa si na hlas zvykne a už počas tehotenstva naň pozitívne reaguje kopaním, otáčaním, či inými pohybmi. Po narodení, dieťa hlas rodiča dávno pozná a už má získanú schopnosť sa jazyk rodiča naučiť chápať, čím dlhšie sa s ním rozprávate.

Od momentu čo dieťa zazrie svetlo sveta je vystavené vnímaniu všetkými zmyslami. Od vášho jemného dotyku, cez pozorovanie tvarov, až po vnímanie vôní, zvukov, či chutí. Pomôcť zlepšiť jednotlivé zmysly môžete vymýšľaním rôznych hier podľa veku vášho dieťatka.

 

Tým najmenším stačí naozaj málo ku šťastiu. Ale dôležité je sa im venovať čo možno najviac každý deň. Tu je hneď pár rád do života:

  1. Nechajte vaše dieťatko spoznávať a pozorovať: deti sú prirodzene veľmi zvedavé, pretože všetko navôkol je nové a zaujímavé. Nechajte nech sa dotýkajú predmetov, učia sa vnímať jednotlivé povrchy, tvary, materiály, farby…
  2. Rozprávajte, spievajte a čítajte: tak ako dospelým, aj deťom navodzuje spev, či hudba pocit pokoja alebo nadšenia a zlepšenie náladu. Pri čítaní zas reagujú na váš hlas, a pri obrázkových knižkách im pravidelným ukazovaním tvarov, živočíchov a predmetov pomôžete si rozvíjať pamäť
  3. Mimika tváre je pre nich kinom: deti sa veľmi rýchlo naučia spoznávať vašu náladu na základe toho ako sa pozeráte, či zvraštíte čelo, zdvihnete obočie, natiahnete pery a podobne. Pri snahe dieťa rozveseliť a zaujať môžete vyplaziť jazyk, zasmiať sa, schovať si tvár v dlani a hrať sa, že vás dieťa nevidí. Toto všetko pozitívne vplýva na rozvoj vnímania okolia vašich detičiek.
  4. Svet je jedlom: milé mamičky a oteckovia, deti sa veľmi radi učia pochutnávaním si na rôznych predmetoch, nevyhnete sa tomu. A myslite na to, že baktérie sú aj na niečo dobré. Deťom sa rýchlejšie a lepšie vytvorí imunita voči chorobám ak mu nebude odopreté si ju mať ako vycvičiť. A keby aj so mnou nesúhlasíte, tak v moment ako príde dieťa do škôlky si všelijaké bacily medzi sebou pomenia. Ale keby deťom chcete zaobstarať niečo pod tie rastúce zúbky, odporúčame napríklad hryzadlá rôznych tvarov alebo mojkáčikov.

kocky a malý detektív

Pre väčšie drobce, ktoré už sa učia rozprávať sami a potrebujú viac rozvíjať logiku, či motoriku, máme pre vás ďalšie návrhy:

  1. Hudobné hračky: pre rozvíjanie sluchových schopností, zapamätania zvukov, prípadne schopnosť neskoršieho rozpoznania a napodobenia (hracie deky, plyšáci, hrkalky,…)
  2. Skladačky: používanie očí aj rúk zároveň podporuje koordináciu, chápanie a logické myslenie. Môžete deťom zaobstarať jednoduchšie puzzlíky na vytvorenie obrázka, alebo kocky s otvorenými časticami pre vloženie správneho tvaru, predmety rôznych veľkostí, ktoré do seba zapadajú (ako matriošky) a mnoho ďalších logických hračiek
  3. Pohybujúce sa hračky: chodiace bábiky, kačičky vedia deti nie len rozveseliť, ale aj zamestnať na dlhšiu chvíľu. Prípadne ak daná hračka vydáva zvuky alebo je na lane a dieťa je nútené ho ťahať aby vydalo zvuk je hračka ešte ideálnejšia (hlavne ak sa vaše dieťatko už učí chodiť)
  4. Plastelíny, či kreslenie: tvarovanie, modelovanie a stláčanie plastelíny taktiež podporuje motoriku dieťaťa, a najmä kreativitu. Deti majú často oveľa väčšiu predstavivosť ako dospelí, takže vám z plastelíny môžu vytvoriť naozaj čokoľvek. Pri kreslení sa najlepšie prejaví ako dieťa vníma svet, svoje emócie a pocity vám vloží na papier a viete spoznávať svoje dieťa a pomimo hovorené slovo. 

deti hrajúce sa so skladačkami

Hier a aktivít, ktoré môžete s vašim drobcom aplikovať je neúrekom, a neustále nápadov a vylepšení hračiek pribúda. Ale vaše dieťa je najlepší učiteľ. Práve to vaše je unikátne, a naznačí vám o čo má záujem a o čo nie, z čoho bude nadšené a čomu sa dokáže venovať viac ako 3 sekundy. Dôležité pre vás milí rodičia je iba to, aby ste tam boli. Aby ste neodopierali deťom možnosť učiť sa, pretože najlepšie sa učia ako už od pozorovania a opakovania vašich rutín, tak aj od iných detí, od sveta okolo nich a z aktivít, ktoré im umožníte robiť. 

MRKNI TU ↓

PRI KÚPE KOČIKA OD NÁS,
2 ROČNÝ SERVIS PRE VÁS
ZDARMA

Cena: 1 299,00 €

info@babyraptor.sk

+421 915 440  054

Vyhľadávanie